18   
شناسه خبر: 80057   
تاریخ انتشار: 1401/05/19 09:53
ردیابی میزان ایمنی بدن در برابر کووید ۱۹ با ذرات طلا
ردیابی میزان ایمنی بدن در برابر کووید ۱۹ با ذرات طلا
محققان دانشگاه ،MIT با کمک ذرات ریز طلا، یک تست نوآورانه ابداع کرده اند که به افراد کمک می کند میزان ایمنی بدنشان در مقابل کووید ۱۹ را به سرعت و با دقت بسنجند.

به گزارش پایگاه خبری ایرانیان موفق 

به نقل از نیواطلس، این تست سطح آنتی بادی های خنثی کننده بیماری را در یک قطره خون ردیابی و به فرد کمک می کند میزان آسیب پذیری فرد در مقابل کووید ۱۹ را ارزیابی کند.

پس از واکسیناسیون کووید ۱۹ اندازه گیری سطح آنتی بادی خنثی کننده در نمونه خون فرد روشی مفید برای سنجش میزان ایمنی فرد در مقابل این بیماری است.

به طور معمول برای اندازه گیری سطح آنتی بادی در نمونه خون به تجهیزات آزمایشگاهی نیاز است اما در اوایل شیوع پاندمی گروهی از محققان MIT به دنبال روشی ساده برای توسعه تستی جهت انجام این کار در خانه بودند.

محققان برای این منظور فناوری را بررسی کردند که هم اکنون در تست های سریع کووید ۱۹ به کار می رود. برخلاف تست های سریع آنتی ژن کووید ۱۹، تست جدید نیازمند یک نمونه کوچک خون است.

نمونه اولیه این تست در تحقیقی جدید همراه یک دستگاه مخصوص برای ایجاد سوراخ در انگشت برای دستیابی به نمونه خون ارائه شده است. در مرحله بعد قطره خون به یک قطره چکان حاوی واکنش دهنده های خاص منتقل می شود. این واکنش دهنده حاوی پروتئین های ویروسی کووید ۱۹ است که با ذرات بسیار ریز طلا برچسب گذاری اند.

ایده اصلی آن است که آنتی بادی ها در نمونه خون فرد با ذرات ریز طلا که به پروتئین های ویروسی متصل هستند، واکنش نشان می دهند و بنابراین هنگامیکه قطراتی از نمونه ترکیبی روی نوار تست قرار می گیرد، پروتئین های جذب شده توسط آنتی بادی به شکل خط مثبت می درخشند.

به گفته محققان در مرحله بعد یک اپ موبایل می تواند میزان خط ایجاد شده را بسنجد و در نتیجه سطح آنتی بادی با کمک نمونه خون قابل اندازه گیری خواهد بود.البته باید توجه داشت آنتی بادی های خنثی کننده فقط بخشی از واکنش پیچیده و چند وجهی سیستم ایمنی به عفونت های ویروسی هستند.

شناسایی افرادی که آنتی بدن شان در مقابل ویروس کووید ۱۹ اندک است، سبب می شود از لایه های اضافی محافظتی مانند ماسک برای جلوگیری از ابتلا به بیماری استفاده شود.

محققان هم اکنون در جستجوی شریک تجاری هستند تا این تست را به بازار عرضه کنند. تحقیق مذکور در ژورنال Cell Reports Methods منتشر شده است.

شیوا سعیدی قوی اندام
captcha