12   
شناسه خبر: 76233   
تاریخ انتشار: 1397/07/19 21:08
تاثیر مثبت مشاوره‌های پیش از ازدواج در موفقیت آن
تاثیر مثبت مشاوره‌های پیش از ازدواج در موفقیت آن
یک روانشناس گفت: پژوهش‌های بسیاری زیادی در این زمینه انجام شده که نشان می‌دهد اختلالات روانی، عدم تفاهم زوجین، مهارت‌های زندگی بسیار پایین، انتخاب نادرست اولیه و انتظارات غیر واقع‌بینانه از عوامل مهم طلاق‌های رسمی و عاطفی به شمار می‌رود.

به گزارش ایسنا، گوهریسنا انزانی با بیان اینکه آمارهای نگران کننده "طلاق" حاکی از آن است که بیش از نیمی از ازدواج‌ها در پنج سال نخست به جدایی رسمی می‌رسند، افزود: آمار تکان دهنده طلاق‌های عاطفی زوجینی که با اجبار کنار یکدیگر زندگی می‌کنند شاید تلنگری باشد تا ببینیم چه عاملی می‌تواند در پیشگیری از بحران طلاق کمک کند؟.

به گفته وی، طبق پژوهش‌های بسیار زیاد آمادگی و مشاوره‌های پیش از ازدواج کاربرد اساسی در کاهش نرخ طلاق و آرامش و امنیت افراد جامعه وارد می‌کند چراکه بحران "طلاق" استرس‌زاترین رخداد زندگی هر فردی است که پیامدهای جبران ناپذیر آن تا نسل‌های بعد ادامه دارد.

این روانشناس با بیان اینکه رابطه پایدار و صمیمی همراه با عشق و محبت نیاز درونی همه انسان‌هاست که در گرو ازدواج ایمن تامین می‌شود گفت: امروزه در بیشتر کشورها آموزش‌ها و مشاوره‌های پیش از ازدواج اولویت اساسی در پیشگیری از نابهنجاری‌های فردی و خانوادگی که باعث کاهش میزان طلاق و افزایش رضایتمندی زناشویی می‌شود وجود دارد که هدف نهایی آن کمک به استحکام و ثبات ازدواج، کاهش نرخ طلاق و ارتقای کیفیت ازدواج است.

انزانی یکی از مهم‌ترین راه‌های انتخاب آگاهانه را "مشاوره‌ پیش از ازدواج" دانست و بیان کرد: باتوجه به اینکه همیشه پیشگیری مقدم بر درمان بوده است به همین دلیل این مشاوره‌ها از آسیب‌های شدید فردی و اجتماعی جلوگیری می‌کند این درحالیست که در کشور ما مراجعه به مشاوره نسبت به سایر کشورهای پیشرفته بسیار پایین‌تر از حد نرمال است.

وی ادامه داد: باورهای ناکارآمد مانند اینکه "فقط دیوانه‌ها به مشاور مراجعه می‌کنند"، "افرادی که اختلال دارند باید به مشاور مراجعه کنند"، "من خودم مشاورم و بهتر از هر کسی می‌توانم تشخیص دهم که چه انتخابی برای من بهتر است" و... باعث شده که افراد برای مهمترین مسئله زندگی خود (ازدواج) علاقه‌ای برای مراجعه به مشاور نداشته باشند و حتی اگر به مشاور هم مراجعه کنند آن را با هیچکس در میان نگذارند.

این روانشناس افزود: دنیای امروز دنیای تخصص‌هاست اما چرا مسئله‌ای تا این حد اساسی و تخصصی که با روح و روان هر فرد ارتباط دارد به نظر نیازی به متخصص و مشاوره ندارد. مشاوره و روان‌شناسی با الحاق وجود انسانها در ارتباط است و تعداد قابل توجهی از افراد حتی در مورد تفریحات ساده، ویژگی‌ها و توانمندی‌های درونی، دلایل زیر بنایی احساس خشم و ترس، اهداف و برنامه های آینده زندگی خود که تنها مربوط به خودشان است اطلاعاتی ندارند و برای آن به مشاور و روانشناس مراجعه می‌کنند پس این افراد چطور می‌توانند همسر آینده خود را که جنسیت متفاوتی نسبت به آنها دارد را بدون متخصص ارزیابی کنند؟.

به گفته انزانی چهره‌ای که زوجین در قبل از ازدواج از خود بروز می‌دهند بسیار متفاوت‌تر از چهره‌ای است که بعد از ازدواج دیده می‌شود و شاید جمله‌هایی مانند "تا قبل از عقد"، "تا قبل از ازدواج" را بارها شنیده باشیم، یعنی تا قبل از ازدواج فرد دیگری در نظرم مجسم می‌شده و بعد از مدتی وجه دیگری از شخصیت او را دیده‌ام.

این روانشناس ادامه داد: لازم به ذکر است که این فرآیند  از عدم شناخت خصوصیات درونی فرد مقابل نشان دارد؛ حال فرض کنید کسی دچار اختلالات روانی هم باشد و این مشکل از دید خانواده و خود فرد کاملا طبیعی پذیرفته شده و برخلاف باورهای افراد جامعه که افراد دچار اختلال در بیمارستان‌های روانپزشکی بستری هستند، برخی از افراد درگیر اختلال‌های روانی بسیار جذاب و دوست داشتنی هستند که با دقت لباس می‌پوشند و به خوبی صحبت می‌کنند اما بعد از  ازدواج چهره اصلی اختلال آنها که در ابتدا به نظر فرد مقابل جذاب بوده هویدا می‌شود. به طور مثال در اختلال شخصیت بدبین یا پارانوئید شکاکیت فرد به نظر فرد مقابل نماد تعصب و دوست داشتن تلقی می‌شود این درحالیست که بعد از ازدواج مشکلات شدت می‌گیرد و زمانی که همسر مایل به بودن کنار خانواده خودش است با چهره متفاوتی مواجه می‌شود و فرد مقابل این امکان را به او نمی‌دهد، به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان تاکید دارند که جز بررسی تخصصی راهی برای تشخیص این اختلالات وجود ندارد.

این روانشناس در ادامه درباره علت دوری افراد از مراجعه به روانشناس توضیح داد و گفت: از دید بسیاری از خانواده‌ها هزینه‌های مشاوره اضافی است و اولویتی در زندگی عروس و داماد ندارد در حالی که هزینه مشاوره در مقایسه با هزینه عاطفی، اقتصادی، اجتماعی و طلاق اصلا به چشم نمی‌آید. 

انزانی ضمن انتقاد از تفکرات اشتباه جوانان نسبت به مسئله ازدواج تصریح کرد: هم اکنون در دوره‌ای قرار گرفته‌ایم که برای خرید جهیزیه، مراسم عقد و عروسی، فیلمبردار، تزیین ماشین و... روزها و ساعت‌ها وقت و مبالغ زیادی هزینه می‌کنیم اما برای شناخت خود و انتخاب آگاهانه درباره آینده زندگیمان حاضر نیستیم هزینه مالی و زمانی پرداخت کنیم.

وی در ادامه درباره نوع عملکرد مشاوران در تحلیل شخصیت زوجین توضیح داد و گفت: در مشاوره پیش از ازدواج ارزیابی‌های دقیق فردی صورت می‌گیرد؛ بطوریکه با برگزاری جلسات فردی توسط متخصصان شناخت کاملی از خانواده، تحصیلات، شرایط مالی، شرایط شخصیتی به دست می‌آید و بعد از آن آزمون‌های روانشناسی در سه بخش اساسی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

به گفته انزانی آزمونهای اختلال شخصیتی یکی از این بخشهاست؛ اختلالات شخصیت آزمونی است که بدون آن امکان سنجش دقیق با آزمون‌های اختلالات قابل تشخیص نمی‌باشد و در آن شخصیت بدبین، اختلال شخصیت افسرده، اختلال شخصیت ضد اجتماعی و... افراد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد ، در بخش دیگر بررسی مهارت‌های اجتماعی مورد نیاز زندگی زناشویی مانند میزان کنترل خشم، کنترل استرس، اعتماد به نفس فرد و مهارت مدیریت مالی و برنامه‌ریزی و... مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که در آن، نوع رفتارهای هر کدام از طرفین بررسی می‌شود. در بخش سوم این آزمون‌ها میزان تفاهم زناشویی زوجین بررسی می‌شود که طبق آن زوجین نمودارهای عینی میزان تفاهم خود را مشاهده می‌کنند.

این روانشناس افزود: در مراحل بعد نیز تحلیل شخصیت هر فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد و در مورد واکنش‌های رفتاری و ویژگی‌های خاص شخصیتی اطلاعاتی به زوجین داده می‌شود. آموزش گفتگوهای پیش از ازدواج بخش بسیار مهم این مشاوره‌ها محسوب می‌شود که طی آن آموزش ارتباط موثر به افراد کمک می‌کند تا با شناخت عمیق‌تری در مورد موضوعات مهم زندگی مطرح با هم صحبت کنند ( مثل تفریحات ، سنت‌های خاص خانواده، مراسم، جهیزیه، عروسی و...)بعد از اتمام این آزمونها و آموزش ها لازم است بیماریهای خاص هر دو طرف بررسی شده و آزمایشهای لازم انجام شود.

وی بخش مهم مشاوره‌های پیش از ازدواج را بحث "حقوقی"  دانست بیان کرد: در این مرحله مشاوران حقوقی در مورد حق‌های خاص شرایط مندرج در عقدنامه اطلاعات لازم را در اختیار زوج مراجعه کننده قرار می‌دهند ( مانند حق طلاق حق حضانت و.. )  در نهایت پیامدهای مثبت و منفی ازدواج در جلسات سه نفره توسط مشاور یا روانشناس به صورت تحلیلی بررسی می‌شود.

به گفته انزانی، مشاوران و روانشناسان در مورد انجام ازدواج یا ازدواج نکردن به افراد مشاوره نمی‌دهند بلکه فقط از پیامدهای احتمالی آنها را آگاه می‌کنند چراکه مراجع، مسئول تصمیم‌گیری نهایی هستند و چنانچه مراجعه نیاز به یادگیری مهارتهای خاص مانند کنترل استرس، کنترل خشم و ... داشته باشد نیز در مشاوره پیش از ازدواج فقط این مسائل مطرح می‌شود. 

انزانی در پایان ضمن تاکید بر لزوم استفاده جوانان از مشاوران پیش از ازدواج گفت: طلاق یکی از مهم‌ترین پدیده‌های حیات انسان است که افراد را از نظر روحی، جسمی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی درگیر می‌کند و این معضل بزرگ اجتماعی در هیچ زمانی مانند عصر حاضر خطر انحلال کانون خانواده و آثار سوء ناشی از آن را به دنبال نداشته است و اگر جامعه‌ای به سمت افزایش طلاق پیش برود تمام افراد آن جامعه در  آستانه بحران‌های روحی و جسمی شدید قرار می‌گیرند، پس شناخت عوامل موثر بر طلاق از اولویت‌های بهداشت روانی به شمار می آید و بهداشت روانی نسل‌های جامعه به تامین بهداشت روانی خانواده به عنوان یک کانون مملو از  آرامش بستگی دارد.

پایگاه خبری ایرانیان موفق

اخبار مرتبط

تاثیر اینستاگرام در سلامت روان

اهمیت تحقیق کردن از خواستگار

دلایلی که مردان شما را ترک می کنند

اعتراف هایی که حال آدم را خوب می کند

دلیل علمی عاشق شدن زنان

رفتارهایی که روی اعصاب زنان است

رفتارهایی که ثابت می کند همسرتان اختلال روانی دارد

فایده عشق برای زنان

اگر خواهان رابطه طولانی مدت هستید، بخوانید

در این موارد از شریک زندگی تان فاصله بگیرید

نقش زیبایی در عشق

راهکارهایی برای روان صحبت کردن

بهترین زمان برای "بله" گفتن

دلیل بازگشت بعد از طلاق

معرفی رازهای موفقیت از زبان الیور کان

تنظیم هورمون های خوش اخلاقی در بدن

اگر این اخلاق ها را دارید، همسر بدی هستند

واقعیت هایی درباره مغز مردان

اشتباهاتی که جلوی شاد بودن انسان را می گیرد

مهارت هایی برای دوست داشتنی بودن

میزان ابراز عشق در حضور فرزندان

نشانه های عشق بیمارگونه

وقنی تنها هستید از این کارها لذت ببرید

کاری که اینترنت با مغز ما می کند

در ازدواج مجدد این موارد را رعایت کنید

تاثیر هیپنوتیزم در درمان افسردگی

ویژگی های مردان جذاب از دید خانم ها

مواردی که مردها پنهان می کنند

شخصیت شما از طرز خوابیدنتان!

با این کارها احساس ثروتمند بودن کنید

رازهایی که دختران قبل از ازدواج باید بدانند

خجالتی نباشید!

حقوقی که «ازدواج» به‌مردان می دهد

نقش پول در رابطه زناشویی

مواردی که در انتخاب همسر اهمیتی ندارند

دلایل علمی مفید بودن لبخند زدن

راه هایی برای درمان ناامیدی

تفاوت عشق و هیجان

جملات دردسرساز در دعواهای زناشویی

با این روش ها روحتان را از افکار منفی پاکسازی کنید

مادران شاغل برای بهبود زندگی زناشویی خود این مطلب را بخوانند

راه های کنترل خشم در زندگی زناشویی

زنانی که مردها از آنان دوری می کنند

ارتباط مشاوره پیش از ازدواج در موفقیت زندگی زناشویی

جملاتی که زنان دوست دارند از همسرشان بشنوند

میزان مهم بودن "زیبایی" در ازدواج

هرگز با این افراد ازدواج نکنید

بایدها و نبایدهای دوران نامزدی

دلیل اختلال شخصیتی در بین زوجین

منابع استرس در روابط زناشویی

دلیل غالب بودن «تفکرات منفی» بر نگرش مثبت

اختلافاتی که زن و شوهرها درخصوص پول دارند

در گفتگو با همسرتان این اشتباهات را انجام ندهید

تفاوت مهم ذهن مردان با زنان

دلایل تمایل دختران به ازدواج با مردان میانسال

برخوردهایی که با همسر خودشیفته تان باید داشته باشید

با این کارها محبت خود به همسرتان را افزایش دهید

رازهای موفقیت برای داشتن رابطه عاشقانه

روش هایی برای درمان ذهن آشفته

آثار معنویت بر سلامت جسم و روان افراد

مهم ترین سرمایه زندگی انسان از زبان یک روانشناس

روش هایی برای تاب آوردن در برابر مشکلات

ویژگی مردانی که به دوست داشتن تظاهر می کنند

حقیقت هایی درمورد چهره تان که نمی دانید

رازهایی که نباید به همسرتان بگویید

راه هایی برای شناخت بیشتر مردان

مشکلات رایجی که در عقد طولانی پیش می آید

رازهای ابراز عشق به همسرتان در دوران نامزدی

با مردی که این ویژگی ها را دارد، ازدواج نکنید!

اصول اساسی در گفتگوهای دوران نامزدی

اگر می خواهید نامزدی تان را بهم بزنید این مطلب را بخوانید

نتیجه ازدواج با همکار از دید یک روانشناس

بدترین اشتباهات دوران نامزدی که ممکن است آنها را انجام دهید

دلیل اصلی «خیانت» زوجین به یکدیگر

چگونه با نامزد خود درد دل کنیم؟

اگر این نشانه ها را دارید ازدواج نکنید

8 دلیل پنهان ابتلا به افسردگی

توصیه های یک روانشناس؛ آشنایی با آسیب‌های روانی کودکان‌

توصیه مهم به کسانی که به خاطر فرزندشان طلاق نمی گیرند

چیزهایی که نباید از دیگران توقع داشته باشید

شک‌هایی که زندگیتان را نابود می‌کند

جملات امید بخشی که زندگی‌ شما را تغییر می‌دهد

افکار مثبتی که برای رسیدن به هدف ضروری است

captcha