132   
شناسه خبر: 24510   
تاریخ انتشار: 1395/08/30 00:00
کارآفرین موفق و مولف دایرةالمعارف مشاوره آموزشی
"حتی اگر برای پول کار می کنید با عشق کار کنید"
"حتی اگر برای پول کار می کنید با عشق کار کنید"
"دکترمحمدرضا ذاکر" از معدود انسانهای توانمندی است که توانسته با تلاشهای مداوم در چندین عرصه از جمله میدان کارآفرینی به موفقیتهایی دست یابد. همین دلیل کافی است که پای صحبتهایش نشست و حال این روزهایش را پرسید.

عده ای بر این باورند که آدمی می بایست با شناخت استعدادهایش یک راه پیش رو گذاشته و تمامی امکانات و توانایی‌های خود و محیط اطراف را صرف شکوفایی آن نماید. به باور این عده عمر و توانایی بالقوه بشر فرصت کندن بیش از یک چاه در زمین زندگانی را نمی‌دهد، پس باید تمام تلاش‌ها جهت هرچه عمیق‌تر شدن آن چاه صورت گیرد و نه کندن چاه‌های بیشتر.

صحبت کردن پیرامون این فلسفه له یا علیه آن مبحثی است که به اهل فن مربوط است و مجال آن نیز در این زمان و فضای اندک نیست اما مسئله روشن این است که ما در زندگی با نمونه‌هایی برمی‌خوریم که مثال کامل نقض این فسلفه تلقی می‌شوند اما در این میان انسان‌های خاصی هستند که توانسته‌اند در دو یا سه رشته مختلف به درجات عالی برسند و هیچ یک از این زمینه‌ها خللی در موفقیت دیگری ایجاد نکرده است


 

یکی از این افراد "دکتر محمدرضا ذاکر" است. او در زمینه های پزشکی، کارآفرینی، مشاوره و استراتژیست مراکز آموزشی به موفقیت‌هایی دست یافته که او را از سایر انسان‌های موفق متمایز کرده است.و ساده‌تر این است که بگوییم در چند رشته به مقام قهرمانی رسیده است.

دکتر محمدرضا ذاکر فارغ التحصیل پزشکی طب در  تهران، مشاور و استراتژیست مراکز آموزشی در کشور، مدرس دوره های ضمن خدمت مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی برای مشاوران کشور، نویسنده کتاب دایره المعارف مشاوره تحصیلی، مولف  بیش از 10 عنوان کتاب مشاوره ای و کمک آموزشی ویژه دانش آموزان ، توفیق به اخذ تقدیرنامه های متعدد از سوی وزارت آموزش و پرورش، کارشناس و مشاور تحصیلی در صدا و سیما، موسس و مدیر کلینیک تحصیلی مشاور سفید، موسس اولین کتابخانه کنکور کشور با مجوز رسمی، دارای معتبرترین مدارک کیفیت مدیریت آموزشی از مرکز بین المللی QAL انگلستان

این جنبه برجسته شخصیت دکتر ذاکر برای توجیه انجام یک مصاحبه با او کافی بود.  او که یکی از قوی‌ترین مراکز آموزشی را در تهران مدیریت می‌کند و به تبع آن از کارآفرینان موفق این حوزه محسوب می‌شود با گشاده‌رویی دعوت این گفت‌وگو را پذیرفت و در آغازین سوالات درباره مجموعه "مشاوره سفید" گفت:  مجموعه مشاور سفید در زمینه های متعددی فعالیت می‌کند. زیر مجموعه های ما شامل کلینیک تحصیلی مشاور سفید است که اقدامات کمک آموزشی را در کنار کار مدارس انجام می‌دهد و محصلین را از نظر هدف گذاری ، شناخت و کنترل وضعیت علمی، نظارت علمی و ... تحت نظر دارد .

دکترذاکر ادامه داد: زیر مجموعه ی بعدی، مدارس تحت نظر ما هستند که شامل دبستان اندیشه سفید ، متوسطه یک تفکر سفید و متوسطه دو فارابی می‌شود. زیر مجموعه ی بعدی کتابخانه های VIP (هم دخترانه و هم پسرانه) در خیابان محمودیه  هستند که از جمله مهم‌ترین اقدامات کمک آموزشی ما و محلی برای درس خواندن به ویژه برای کنکور سراسری است. زیر مجموعه بعدی مرکز همایش های ماست. ما در طول سال سلسله همایش‌های مختلفی را در زمان های مختلفی برای آموزش بیشتر دانش آموزان و مطلع ساختن خانواده‌ها و همچنین برای آموزش مشاوران برگزار می‌کنیم که هماهنگی‌های لازم در این مرکز صورت می‌گیرد و دفتر مرکزی ما که در خیابان میرداماد واقع شده و در آخر مرکز انتشارات ما در خیابان انقلاب هستش.

وی درباره طرح کتابخانه VIP  به عنوان طرح متحصر به فرد این مجموعه توضیح داد: تاسیس این کتابخانه ها یکی از ابداعات و اقدامات ما در جهت خدمت به دانش‌آموزان و خانواده‌ها بوده است که هم از خانواده‌ها رفع استرس شود و هم دانش‌آموزان بتوانند در یک محیط امن و با آرامش با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی مشخص با امکانات ویژه دور از فضای مجازی و اینترنت و هرنوع مزاحمت درس بخوانند. در این مجموعه به صورت دائم امکاناتی مانند حضور مشاوران تحصیلی و هدایت تحصیلی، حضور رتبه‌های برتر کنکورهای سال قبل، برنامه‌ریزی تحصیلی مطابق با وضعیت دانش‌آموز، برگزاری کلاس های رفع اشکال و کلاس های انگیزشی و ... در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد.

این کارآفرین موفق عرصه آموزش هم‌چنین خاطرنشان می‌کند، دانش‌آموزان مشمول این طرح که توانسته‌اند رتبه‌های بالا را در کنکور کسب کنند ( مانند رتبه های 5 ، 12 ، 18 ، ...) بلافاصله در کتابخانه‌های مذکور مشغول به کار می‌شوند و به دوستان خود که در این مسیر قرار دارند کمک می‌کنند.  

دکتر ذاکر که به "قهرمان تغییرات در مدارس کشور" شهرت یافته است علت این لقب را به خود  این‌چنین تشریح کرد: هم لطف خدا بوده و هم اینکه ما توانستیم در سه سال اخیر مجموعه مدارس منتسب به خود را فعال کنیم . در سال اول با 70 نفر دانش‌آموز شروع کردیم و امسال بعد از گذشت 3 سال به بیش از 400 دانش‌آموز رسیده‌ایم.این میشه تقربا بیش از 500 درصد رشد

وی چنین رشد کم‌سابقه‌ای را آن هم در شرایط رکود موسسات آموزشی مرهون برنامه ریزی، سیاست‌گذاری درست، به کارگیری افراد متخصص و روش‌های نوین آموزشی در دنیا، استفاده از خرد جمعی و دوره های Teacher Training برای آموزش معلم‌ها، تغییر سبک آموزش سنتی به نوین دانست.

ذاکر که خود فارغ‌تحصیل پزشکی است معتقد است " تبدیل یک مدرسه معمولی به مدرسه پژوهش‌محور که در آن فقط جای درس آموختن نیست استفاده از تکنولوژی تخته های هوشمند و تغییر سبک آموزش سنتی به سبک آموزش مدرن که دانش آموزان فرمول های ریاضی و فیزیک را در قالب پروژه های مختلف علمی درک کنند و بتوانند درک درستی از رشته‌های دانشگاهی و اهداف آینده خود داشته باشند و برگزاری  هرساله یک نمایشگاه از دستاوردهای دانش‌آموزان " از دیگر دلایل استقبال از طرح مجموعه مشاوره سفید دانست.

این استاد مشاوره آموزشی در ادامه به اردو‌های نوروزی که ظاهرا به عنوان بهترین اردوی مطالعاتی دانش آموزی است که سالهاست در دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود به عنوان دیگر ویژگی برتر مجموعه مشاوره سفید پرداخت و عنوان کرد:  نمی توانم ادعا کنم که ما بهترین هستیم اما می‌توانم بگویم که ما تمام تلاشمان را می‌کنیم که بهترین باشیم. این اردوها در طول دوران عید برگزار میشه و ما بچه ها رو به دانشگاه میبریم که در یک محیط علمی و رفاهی بالا مطالعه کنند و از اقداماتی مانند مشاوره و برنامه ریزی درسی، رتبه های برتر و حضور مراقبین و تمامی امکانات دانشگاه استفاده می کنیم و یکی از اهداف اصلی این است که بچه ها را چند ماه زودتر از اینکه به آرزوشون برسند با هدفشون رو به رو کنیم که تا امروز هم یکی از پرطرفدارترین و موفق ترین پروژه های ما بوده است.

 

 

این استراتژیست آموزشی در کنار تمام فعالیت‌های نوین خود در عرصه آموزشی کتابی تحت عنوان "دایره‌المعارف مشاوره تحصیلی" تالیف و منتشر کرده که به عنوان اثر برتر آموزش و پرورش انتخاب شد و  درباره این کتاب نیز عنوان کرد:  این کتاب برای آموزش مشاوران تحصیلی در کشور تالیف شده است و توانست توسط وزیر آموزش و پرورش وقت به عنوان اثر برتر آموزش و پرورش انتخاب شود. در این کتاب سعی شده تمامی مسائلی که یک مشاور تحصیلی در برخورد با دانش‌آموز به ویژه در مقطع دبیرستان لازم دارد بیان شود و امروزه به عنوان مرجع مشاوره و برنامه ریزی در کشور توصیه شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرانیان موفق درباره علت روی‌آرودن از مشاوره و خدمات آموزشی به مدیریت و کارآفرینی اظهار کرد:  من صرفا نتوانستم که شخص خودم را در قالب یک راهنما ببینم  و احساس کردم که باید بیشتر تاثیرگذار باشم و در قالب مراکز آموزشی بستری برای تحقق اهداف ایجاد کنم. و در ضمن به یاد می آرم که یک روز فردی نقدی به ما داشت و می گفت مشاوران فقط حرف می زنند و نصیحت می کنند و خودشون بلد نیستن که چیزی رو خلق کنند . این حرف به من برخورد و می خواستم خودم محک زده و ببینم چقدر این حرف درسته و بسیار محرک خوبی برای من بود که بفهمم فقط یک مشاورهستم  و یا می توانم چیزهایی را خلق و مدیریت وکارآفرینی  کنم.

ذاکر در پایان تاکید کرد: به یاد داشته باشید که هر کسی که بخواهد می‌تواند ایجاد تغییر کند و فقط کافی است که بخواهد و تلاش کند. روزی بوده که من فقط خودم بودم و خودم ، اما امروز توانستم این مجموعه را دور هم جمع کنم و قاطعانه بگویم که تمامی افراد این سیستم افراد موثر و موفقی هستند. هدف بزرگ داشتن، عاشق کار بودن و روح اجتماعی و جمعی کار کردن همه آرزوهای آدمی را محقق می‌کند؛ حتی اگه برای پول هم کار می‌کنید با عشق کار کنید.

 

 

تهیه از: سپیده فرجی 

 

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکترذاکر

دکترذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

دکتر ذاکر

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

هنرمند موفق

مسابقات کشوری گلف جام جهان‌نما قهرمان خود را معرفی کرد

امشب ساعت پخش مناظره ها مشخص میشود

دانش آموزان سفیر سلامت شدن

رتبه نخست رشد مقالات برتر نصیب ایران شد

اجلاس منطقه ای مجمع جهانی تعاون در ایران برگزار میشود

با رعایت این نکات عشق بین زوجین پایدار میماند

آغاز مسابقات بین المللی قرآن با حضور 276 قاری و حافظ قرآن از 80 کشور

بسکتبال بانوان ایرانی بین المللی میشود

از امروز دانشگاهیان برای بن خرید کتاب ثبت نام میکنند

دفترچه بیمه تأمین اجتماعی حذف شد

یارانه امشب واریز میشود

برنامه پزشک خانواده اجرایی می شود

نتایج آزمون دکتری فردا اعلام می‌شود

سکته و سرطان، غربالگری میشود.

مددجویان همراه با یارانه ، مستمری می گیرند

عطار نیشابوری

کاشت 120000 لاله هلندی در یکی از خیابان های تهران به یاد مادران

بازی نمادین بانوان بسکتبالیست

اصفهان میزبان کنسرت وحید تاج می شود

مترو به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) رسید

نخستین اختراع حوزه علوم انسانی کشور به ثبت رسید

جذب بازار کار با مهارت آموزی جوانان

26 فوتبالیست به اردوی نوجوانان دعوت شدند

خرید کتاب های درسی از طریق اینترنت

تیم والیبال ایران چهارم شد

همایش روز جهانی سلامت برگزار می‌شود

فرصت مجددی برای ثبت نام در ۶ رشته تخصصی پزشکی

عمو نوروز

شست وشوی خودرو بدون آب توسط دو مهندس ایرانی

المپیکی‌های ایران روی «نیمکت داغ»

حضور برومند و عروسکی‌ها در ایستگاه‌های آتش‌نشانی

سازمان تأمین اجتماعی استخدام میکند

عناوین روزنامه های امروز

جشنواره فرهنگی جاده ابریشم ایران و کره جنوبی

بانک سرمایه قهرمان لیگ برتر والیبال شد

نوروز با سری جدید «دورهمی»

مشاور وزیر ورزش بیژن ذوالفقارنسب شد

اکران بهاری کمپین «خوب برای همه» در تهران در آستانه نوروز

آزمون دکتری دانشگاه آزاد از امروز ثبت نام کنند

کارگران ساختمانی تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار می گیرند

چهارشنبه‌سوری با تلویزیون

استفاده از فارغ التحصیلان برای تشکیل شرکت های دانش بنیان

عناوین روزنامه های امروز

جوانان و نوجوانان ایرانی نائب قهرمان اسکی آسیا شدند

پژمان بازغی مجری برنامه تحویل سال شبکه دو

اولین جشنواره کارآفرینی «بوم‌تک»

پیروزی تیم فوتبال جوانان دختر ایران برابر اوکراین

طرح نوروزی پلیس‌ در معابر شهری آغاز شد

پروژهای عمرانی دانشگاه تهران افتتاح شد

حقوق و عیدی بازنشستگان پرداخت می شود

مهلت مجدد ثبت‌ نام کنکور از فردا شروع میشود

ورود مدرن‌ترین هواپیمای برجامی به ایران

رقبای همگروه تیم والیبال ایران مشخص شدند

ذخیره انرژی در گل رُز

معافیت های بیمه ای برای اشتغال جوانان

«قلمکاری» روی پارچه

تجلیل از قهرمانان المپیک و پارالمپیک برگزار می شود

اولین آلبوم پرویز پرستویی منشر شد

آماده باش نوروزی همیاران پلیس

اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون ارشد فراگیر پیام نور امشب اعلام میشود

حداقل مزد کارگران مشخص شد

«فروشنده» دومین اسکار فرهادی

ادامه ثبت‌نام جریمه ریالی سربازی تا پایان سال‌

جوانسازی سلول‌های بنیادی خون‌ساز

برگزاری نمایشگاه بهاره از ١١ اسفنددرتهران

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

پایان ساخت سریال نوروزی مرز خوشبختی

750 بازرس بهداشت محیط در نوروز

ارتقای سلامت دهان و دندان دانش‌آموزان ابتدایی

ویرایش اطلاعات در سامانه ثبت نام «آزمون ورودی مدارس سمپاد» تا 7 اسفند

اسامی تیم ملی کشتی فرنگی اعلام شد

آغاز توزیع کارت آزمون دکتری 96

زمان برگزاری فینال لیگ برتر وزنه برداری

ربات پیشخدمت ویژه رستوران ساخته شد

تیم شمشیربازی بانوان به جمع ۱۶ تیم برتر جهان صعود کرد

احسان علیخانی با «سه ستاره» می آید

تصاویر جادویی شکوفه های گیلاس در ژاپن

آغاز همایش بین المللی ورزش های همگانی

5 اسفند آغاز ثبت‌نام اسکان نوروزی فرهنگیان

تصاویری از خانه‌ای با کف پوش سکه

زمان دقیق برگزاری دیدار ایران و چین

غربالگری ناشنوایی برای نوزادان از سال آینده

با سلول بنیادی مشکل جوش‌نخوردن استخوان‌های بلند حل شد

جزئیات و نحوه توزیع سبد حمایت غذایی

«روزهای بیقراری» سریال جدید تلویزیون

شناسنامه دار شدن برج های تهران

رونمایی موتور بنزینی برون‌نصب دریایی توس

گردهمایی دلقک ها در لندن‎

دهمین روز سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

مسابقات علوم اعصاب شناختی فردا برگزار می‌شود

حمایت از کارآفرینان و کسب و کارهای خرد

دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

سرمربی تیم ملی والیبال کولاکوویچ شد

شروع ثبت نام کنکور سراسری 96 از فردا

توزیع «سبد حمایت غذایی» بین نیازمندان

افزایش ماندگاری سیب با استفاده از بسته بندی نانو

۲ تصفیه خانه جدید آب افتتاح شد

سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

captcha