99   
شناسه خبر: 24342   
تاریخ انتشار: 1395/08/19 01:05
۹ ویژگی شخصیتی که با نگاه کردن پی به انها می برید
۹ ویژگی شخصیتی که با نگاه کردن پی به انها می برید
ظاهر آدم‌ها می‌تواند فریبنده باشد. اما گاهی اوقات این‌طور نیست. مجموعه‌ی در حال رشدی از پژوهش‌ها حاکی از آن است که آدم‌ها فقط با نگاه کردن به شما خیلی خوب حدس می‌زنند که شما چگونه هستید-

در این نوشتار از ۹ ویژگی شخصیتی که از ظاهرتان قابل درک است صحبت می‌شود با این ۹ ویژگی شخصیتی که از ظاهرتان قابل درک است دیگران تنها با یک نگاه می‌توانند به شخصیت‌تان پی ببرند.

ظاهر آدم‌ها می‌تواند فریبنده باشد. اما گاهی اوقات این‌طور نیست. مجموعه‌ی در حال رشدی از پژوهش‌ها حاکی از آن است که آدم‌ها فقط با نگاه کردن به شما خیلی خوب حدس می‌زنند که شما چگونه هستید- چه‌قدر باهوش هستید، گرایش جنسی‌تان چیست. ما برخی از این داده‌های مشوش‌کننده را کاویده‌ایم و حاصل را در ادامه به شما ارائه کرده‌ایم. این مقاله را بخوانید تا بدانید ناآگاهانه چه پیامی به اطرافیان می‌فرستید، چه دوست داشته‌باشید چه نداشته‌باشید.

۱. تا چه حد پذیرای تجربه‌های جدید هستید

در ۲۰۱۵ دانشمندان از دانشجویان دانشگاه چین خواستند به عکس‌های سلفی نگاه کنند و سعی کنند شخصیت آدم‌های عکس را ارزیابی کنند.

اکثر گمان‌های دانشجویان اشتباه بود. اما یک مشاهده‌ی دقیق آنها این بود که هیجان مثبت مشهود در سلفی‌ها عموما حاکی از پذیرندگی فرد نسبت به تجربیات جدید است.

۲. گرایش جنسی شما

۹۰ دانشجوی کارشناسی خانم و آقا در ۲۰۰۸ طی پژوهشی کوچک به عکس صورت مردها نگاه کردند. نیمی از مردان دگرجنس‌گرا و نیمی دیگر هم‌جنس‌گرا بودند.

نتایج نشان داد به‌طور متوسط شرکت‌کنندگان در یک‌بیستم ثانیه گرایش جنسی مردان را در ۵۷ درصد موارد دقیق تشخیص دادند، که ۷ درصد بیش‌تر از شانس است.

چه‌قدر باهوش هستید

علم می‌گوید مشاهده‌کنندگان می‌توانند هوش شما را با یک تعامل مختصر دقیقا تشخیص دهند- اما تنها در صورتی که فعالانه سعی کنید باهوش‌تر به نظر برسید.

در ۲۰۰۷ طی پژوهشی از ۱۸۲ دانشجو خواسته‌شد در گروه‌های ۲ نفره درباره‌ی موضوع تعیین‌شده مدت ۵ دقیقه گفت‌وگو کنند. به نیمی از شرکت‌کنندگان به‌طور خصوصی گفته شده‌بود که هوشمندانه و ماهر رفتار کنند؛ به دیگران این راهنمایی داده نشده‌بود. از تمام تعامل‌ها فیلم‌برداری شد.

سپس هم‌گروهی‌ها به میزان هوش یک‌دیگر امتیاز دادند. ۲۰ زن و مرد نیز که فیلم‌های ضبط‌شده‌ی مکالمات را تماشا کردند، همین کار را کردند.

همان‌طور که مشاهده شده‌است، شرکت‌کنندگان عموما نتوانستند هوش هم‌گروهی‌شان را دقیق تشخیص دهند. اما به‌طور متوسط آدم‌هایی که فیلم‌های ضبط‌شده را تماشا کردند توانستند این کار را بکنند- اما فقط هنگام ارزیابی آن دسته از شرکت‌کنندگان که به آنها گفته شده‌بود هوشمندانه رفتار کنند.

این پژوهشگران به عنوان توضیح می‌نویسند: “رفتارهایی که علامت هوش بالا یا پایین در یک تعامل اجتماعی است، ممکن است در فضایی که مدیریت برداشت در آن اعمال می‌شود بزرگ‌نمایی شود. شاید انگیزه‌ی القای یک برداشت خاص، وقوع طبیعی آن رفتار را تقویت می‌کند.”

mean girls cafeteria

۴. تا چه حد تهاجمی هستید

در ۲۰۰۹ طی آزمایشی در کانادا با خانم‌های دانشجوی کارشناسی نشان داد به‌طور متوسط آنها قادر بودند بعد از نگاه کردن به عکس صورت ۳۷ مرد مختلف به مدت ۳۹ میلی ثانیه، دقیقا ارزیابی کنند که آنها تا چه حد تهاجمی هستند.

پژوهشگران برای سنجش میزان تهاجم مردان آن را به یک بازی واداشتند که طی آن می‌توانستند از بازی‌کن دیگر امتیاز بدزدند.

هم‌چنین پژوهشگران پی‌بردند بین بزرگی نسبت عرض به طول چهره‌ی مردان (بدون در نظر گرفتن عبارات کلامی) ‌و میزان تهاجم آنها رابطه وجود دارد، و استدلال کردند که این می‌تواند به علت عبارات خشنی باشد که در هنگام به زبان آوردن آنها ابرو پایین می‌آید و لب فوقانی بالا می‌رود، که نسبت عرض به طول را افزایش می‌دهد.

۵. به عنوان یک رهبر تا چه حد باکفایت هستید

در ۲۰۱۰ پژوهشگران از دانشجویان کارشناسی خواستند تصویر سر حدود ۱۰۰ زوج مدیریتی را در شرکت‌های حقوقی برتر ببینند و آنها را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی مختلف، از جمله تسلط، پختگی چهره، دوست داشتنی بودن، و قابل اعتماد بودن رتبه‌بندی کنند.

پژوهشگران امتیاز زوج‌های کاری را در زمینه‌ی تسلط و پختگی چهره ترکیب کردند تا یک امیتاز یگانه‌ی ‘قدرت’ به‌دست بیاورند، و امتیاز آنها در دوست داشتنی بودن و قابل اعتماد بودن ترکیب کردند تا امتیاز یگانه‌ی “صمیمیت” به‌دست بیاورند. آدم‌هایی که امتیاز قدرت بالاتری داشتند معمولا شرکت‌هایی را رهبری می‌کردند که سودآوری بیش‌تری داشتند.

حتی از این عجیب‌تر این‌که وقتی شرکت‌کنندگان عکس‌های ۷۳ زوج مدیریتی را که در سالنامه‌ی دانشگاه چاپ شده‌بود نگاه کردند، همین یافته‌ها صدق می‌کرد. برخی از این عکس‌های نیم‌قرن قبل‌تر گرفته شده‌بودند.

۶. تا چه حد برون‌گرا هستید

اکثر آدم‌ها تنها در ۵۰ میلی‌ثانیه می‌توانند دقیقا پیش‌بینی کنند شما خودتان را برون‌گرا می‌دانید یا نه.

این بر اساس پژوهشی کوچک در ۲۰۰۹ است که پژوهشگران آلمانی آن را رهبری می‌کردند و طی آن آدم‌ها به عکس صدها صورت نگاه می‌کردند و افراد حاضر در عکس را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی مختلف رتبه‌بندی می‌کردند. این پژوهشگران می‌گویند آدم‌های برون‌گرا معمولا در عکس‌ها حالت چهره‌ی بشاش‌تری دارند، برای همین شناسایی آنها آسان است.

آن‌ها می‌نویسند: “بسیاری از آدم‌ها سعی می‌کنند با لبخند هیجان‌های مثبت را ابراز کنند، به‌ویژه هنگامی که از آنها عکس گرفته می‌شود، اما به نظر می‌رسد آدم‌های درون‌گرا کم‌تر هیجان‌هایشان را ابراز می‌کنند، مهارت کم‌تری در آن دارند، و به شیوه‌های خوددارانه‌تری این کار را می‌کنند.”

jpg (10)

۷. تا چه حد آسیب پذیر هستید

آدم‌ها در حدس زدن شخصیت یک‌دیگر بر اساس نحوه راه رفتن‌شان خیلی ضعیف عمل می‌کنند.

اما پژوهش‌ها حاکی از آن است که بعضی آدم‌ها- از جمله مجرمان سایکوپت – می‌توانند آسیب‌پذیری یک فرد را از طریق چند دقیقه تماشای راه رفتن او تشخیص دهند.

مثلا در ۲۰۱۳ پژوهشی نشان داد زندانیانی که در سنجش اختلالات روانی امتیاز بالایی دارند، می‌توانند بر اساس راه رفتن آدم‌ها تا حدودی کسانی را که در گذشته قربانی شده‌اند، شناسایی کنند.

متاسفانه دانشمندان می‌گویند سخت است که خودتان را آموزش دهید طور دیگری راه بروید. بنابراین اگر می‌خواهید امنیت تان را حفظ کنید، بهتر است در کنار راه رفتن‌تان روی عوامل دیگر تمرکز کنید.

۸. تا چه حد مذهبی هستید

شاید آدم‌ها بتوانند تنها از طریق نگاه کردن به حالت بدن شما بگویند تا چه حد مذهبی هستید.

پژوهشی در ۲۰۰۹ نشان داد به‌طور متوسط ۱۲۳ دانشجوی کارشناسی توانستند دقیقا میزان مذهبی بودن ۱۱۳ نفر را به سادگی با نگاه کردن به عکس تمام قد آن افراد ارزیابی کنند.

در این مورد، برای سنجش میزان مذهبی بودن افراد، از آنها و ۳ نفر دیگر که آنها را به خوبی می‌شناختند خواسته‌شد یک پرسش‌نامه را کامل کنند.

کسانی که ظاهری با لبخند، پرانرژی، و مرتب داشتند مذهبی‌تر قلمداد می‌شدند – و در واقع معمولا همین طور بود.

جالب است بدانید که این پژوهش در عین حال نشان داده‌است شرکت‌کنندگان می‌توانند دقیقا قضاوت کنند آدم‌های حاضر در عکس تا چه حد برون‌گرا، گشاده‌رو، دوست داشتنی، و از خودشان مطمئن هستند.

تا چه حد خودشیفته هستید

پنهان کردن علاقه‌مندی غیرعقلانی نسبت به خود دشوار است.

طی پژوهشی در ۲۰۰۹ پژوهشگران از ۱۶۰ دانشجوی کارشناسی خواستند یک سری تست شخصیت‌شناسی انجام بدهند، از جمله تستی که خودشیفتگی را می‌سنجید. هم‌چنین پژوهشگران از شرکت‌کنندگان درخواست کردند از ۳ فرد نزدیک بخواهند پرسش‌نامه‌هایی درباره‌ی شخصیت‌شان پر کنند.

سپس، ۷ دانشجوی کارشناسی دیگر به عکس تمام‌قد تمام شرکت‌کنندگان نگاه کردند و سعی کردند آنها را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی مختلف رتبه‌بندی کنند.

نتایج نشان داد به‌طور متوسط مشاهده‌کنندگان در شناسایی خودشیفتگی تنها بر اساس ظاهر فیزیکی شرکت‌کنندگان ماهر بودند. سرنخ‌های خاصی که مشاهده‌کنندگان به آنها اتکا می‌کردند شامل ظاهر مرتب و منظم، پرزرق و برق، لباس‌های بدن‌نما، آرایش، و لباس‌های گران و مد روز بود.

این پژوهشگران می‌نویسند: “این نتایج حاکی از آن است که به نظر می‌رسد خودشیفته‌ها (آگاهانه یا ناآگاهانه) واقعا به نحوی ظاهرشان را تغییر می‌دهند که انگیزه‌های ظاهرگرایانه‌شان را بازتاب می‌دهد.”

پایگاه خبری ایرانیان موفق
اخبار مرتبط

برای رسیدن به موفقیت این موارد را حذف کنید

ویژگی های مشترک افراد موفق

راه های ترک عادات بد زندگی

چیزهایی که ایرانیان با آنها شاد می‌شوند

رازهایی که مردان هرگز به زبان نمی آورند

اکران با شکوه فیلم سینمایی ساعت ۵ عصر با حضور گسترده چهره ها

وزنه بردار معلول ایران به رکورد جهان دست یافت

میزبانی مهران مدیری از چهره‌ها در اولین رونمایی فیلمش

امکان پیش‌ثبت‌نام اینترنتی کارت هوشمند

تولید دستگاه اکسیژن‌سنج خون در کشور

سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند رونمایی شد

زمان دیدار ایران - سوریه مشخص شد

نامزدهای 8 رشته حوزه تلویزیون جشن سینمایی حافظ معرفی شدند

تیم‌های المپیاد ریاضی و فیزیک ایران به برزیل و اندونزی اعزام شدند

برترین های جشنواره سلول های بنیادی معرفی شدند

اعطای تسهیلات ۸۰ میلیونی به متقاضیان تأسیس آموزشگاه‌ فنی‌وحرفه‌ای

هیات مدیره جدید صندوق حمایت از پیشکسوتان ورزش معرفی شد

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی جشن حافظ اعلام شد

کودکان دو زبانه قبل از ورود به دبستان آموزش می بینند

نمایشگاه الکامپ حضور بیش از300 شرکت داخلی و خارجی

دستورالعمل مشوق‌های کارفرمایی هفته آینده ابلاغ می‌شود

مرد موفق فوتبال ایران

عناوین روزنامه های 20 تیرماه 96

رامسر عروس شهرهای شمال ایران

رئیس جدید فدراسیون ژیمناستیک انتخاب شد

'بادیگارد' حاتمی کیا برنده سه جایزه شد

ازرنگی که متنفرید شخصیتتان را بشناسید!!

13 وزنه بردار به اردوی تیم های جوانان و نوجوانان ایران دعوت شدند

شهرداد روحانی سفیر فرهنگی ایران است

زمان واریز و مبلغ سود «سهام عدالت»

آموزش‌های الکترونیکی نوین برای ارتقای مهارت جوانان

تاریخ عشق را حتما بخوانید

هنر بانوی خوش سلیقه ایرانی در تزیین غذا

کدام مدل فرش برای دکوراسیون غذاخوری مناسب تر است؟

بهترین آدمها

عناوین روزنامه های 12 تیرماه 96

برای کودک زیر 1 سال چه غذاهایی ممنوع است؟

چله زیارت عاشورا برای برآورده شدن حاجات

رابطه بین هوش افراد و طول عمر آنها چگونه است؟

اگر این 10 مورد بین شما همسرتان وجود دارد، خوشبخت هستید!!

تقدیر از دو بازیگر در جشن عکاسان سینما

برای کودکان اولین مرکز ام آر ای کودکان کشور افتتاح شد

نرم افزار سلول های بنیادی رونمایی می شود

بیوگرافی شهرام ناظری

نمایشگاه عکس جشن عکاسان سینما افتتاح شد

کیمیا علیزاده به فینال تکواندو جهان راه یافت

رخشان بنی‌اعتماد به اسکار دعوت شد

قسمت دوم «شهرزاد» در پردیس سینمایی کوروش به نمایش در می آید

عید فطر چه روزی است؟

جشن «ماه عسل» با حضور مهمانان منتخب

کسب 3 مدال طلا،‌2 نقره و4 برنز حاصل تلاش نمایندگان ایران

مبلغ زکات فطریه

درمان زخم های سوختگی با پرده جنین

برای صنایع کوچک ضمانت نامه صادر می شود

طرح سنجش سلامت نوآموزان تا پایان شهریور ماه ادامه دارد

رونمایی از پوستر نخستین فیلم سینمایی مهران مدیری

طب سوزنی، ابزاری موثر در برابر درد

جزئیات ثبت‌ نام چهارمین آزمون استخدامی کشور

عکس نوشته های زیبای ماه رمضان

آموزش تغییر ظاهر صندل

کتاب هایی که از همان سطر اول جذب تان می کنند

خدایا منو ببخش

نکات مهم در انتخاب سایه چشم

چگونه همسر خود را برای بچه دار شدن متقاعد کنیم؟

خوراکی هایی که اخلاقتان را خوب میکند

بیماری‌های خاموشی که در کمین افراد کم خواب قرار دارد

«ای دریغا» محسن چاوشی برای شهرزاد

تجهیزات آزمایشگاهی مقاومت مصالح توسط محققان ساخته شد

فارغ‌التحصیلان در قالب تعاونی مشغول به کار میشوند

دکتر علی‌ شریعتی‌

کاغذ باطله بدهید لوازم التحریر بگیرید

سالن سینمای ویژه فیلم کودک تأسیس شود

سامانه‌ای برای ذخیره انرژی اتلافی وسایط نقلیه خدماتی

تداوم حیات آموزش عالی در گرو حرکت به سمت کار آفرینی است

درخواست توجه ویژه رئیس جمهوری به فوتبال ملی

عناوین روزنامه های امروز 24 خرداد 96

اولین هتل کپری جهان در جنوب کرمان

حضرت علی (ع)

صعود مقتدرانه تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی 2018

آغاز ثبت نام داوطلبان " مدرس آموزش خانواده" از امروز

یک دقیقه سکوت پیش از شروع بازی تیم ملی فوتبال ایران

افطار با «حلیم گندم»

اختلال دوقطبی در کودکان

بهترین راه مقابله با استرس امتحانات

خدمت به 100 هزار سالمند با خط زندگی

مرکز کاکرین ایران افتتاح شد

عناوین روزنامه های امروز 17 خرداد 96

صعود تیم ملی فوتبال ساحلی ایران به رتبه سوم جهان

خانه هنرمندان ایران میزبان نمایشگاه مهمانی هنر می ‌شود

اعطای نشان لیاقت فدراسیون جهانی پینگ پنگ به یک مقام ورزشی ایران

کتاب فرش نفیس قرآنی در کتابخانه ملی آنکارا به نمایش درآمد

مهلت ثبت نام کتب درسی تمدید شد

مشهد میزبان یک اجلاس رادیو و تلویزیونی

سربازانی که غیبت دارن ثبت نام کنند

یک شرکت دانش بنیان ایرانی نیروگاه خورشیدی ساخت

رنگ لباسی که به صورت شما می آید

نحوه تزئین آشپزخانه

تیم دونفره مردان ایران مقابل ایتالیا پیروز شد

اعلام نتایج پذیرفته‌شدگان «آزمون استخدامی سال 95» در تیرماه

این نشانه‌ها از «فرسودگی شغلی» خبر می‌دهند

captcha